





Garmin Vivoactive 5 GPS Smartwatch
- International stock, 1-2 days fast dispatch.
- Estimated Delivery Time Frame: 5-7 Business days
- One Year Australian Seller Warranty.

Product Overview
- International stock, 1-2 days fast dispatch.
- Estimated Delivery Time Frame: 5-7 Business days.
- One Year Australian Seller Warranty.
The Garmin vívoactive 5 is a feature-packed GPS smartwatch designed to help you live a healthier, more active life. With a 1.2” AMOLED touchscreen display and up to 11 days of battery life, this smartwatch provides detailed health insights, advanced fitness tracking, and smart connectivity to keep you moving and informed throughout the day.
Monitor your Body Battery energy levels, track HRV status, stress, Pulse Ox, hydration, and gain personalized sleep coaching with nap detection to optimize your rest. Women’s health tracking, guided meditation, and mindful breathing help you stay in tune with your well-being.
With 30+ built-in sports apps, Garmin Coach training plans, and animated workouts, vívoactive 5 supports your fitness journey, whether you’re running, cycling, swimming, or training in the gym. Wheelchair mode offers tailored tracking for pushes, weight shifts, and adaptive workouts. VO2 Max and fitness age help you measure and improve performance. Create your own workouts and intervals, and get audio prompts for guided activities.
Stay connected with smart notifications, on-wrist texting (Android), and photo viewing. Download music from Spotify, Deezer, or Amazon Music for phone-free listening. Safety features like incident detection and Live Track offer peace of mind. Customize your experience with watch faces and apps from the Connect IQ store and choose between two font sizes for optimal readability.
With its sleek design and powerful features, the vívoactive 5 is built to enhance your fitness, health, and daily life-every step of the way.
Product Specification
| Lens material | Corning Gorilla Glass 3 |
| Bezel material | Anodized Aluminum |
| Case material | fiber-reinforced polymer |
| Quick Release Bands | yes (20 mm, Industry Standard) |
| Strap material | Silicone |
| Physical Size | 42.2 x 42.2 x 11.1 mm Fits wrists with a circumference of 125-190mm |
| Weight | 23g (36g with included band) |
| Water Rating | SWIM, 5 ATM |
| Touch Screen | Yes |
| Display type | AMOLED Optional Always-On Mode |
| Display size | 1.2" (30.4mm) Diameter |
| Display resolution | 390 x 390 |
| Color display | Yes |
| Large Font Option | Yes |
| Wheelchair Mode | Yes |
| Battery life | Smartwatch mode: Up to 11 days (5 days display always-on) Smart mode: activity tracking, 24/7 heart rate (compatible devices), and Bluetooth connectivity Battery Saver Smartwatch mode: Up to 21 days GPS-Only GNSS mode: Up to 21 hours All-Systems GNSS mode: Up to 17 hours All-Systems GNSS mode with music: Up to 8 hours |
| Charging Method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/History | 4 GB |
| Abnormal HR Alerts | (High and Low) |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | (spot-check, and optionally all-day and in sleep) |
| Women's Health | Yes |
| Connectivity | Bluetooth, ANT+, Wi-Fi |
| Music Storage | yes |
| Smartphone compatibility | iPhone, Android |
| Step Counter | Yes |
| Respiration Rate (during exercise) | Yoga, Breathwork, and Mediation only |
| Auto Pause | Yes |
- Corning Gorilla Glass 3
- 1.2 inches Display, 390 x 390 pixels
- Fiber-reinforced polymer Bezel and Silicone Band
- Swim 5 ATM Water resistant
- Up to 11 days battery life
Frequently Asked Questions
How do I place my order?
Once you have finished adding items to your shopping cart, point your cursor to the red button saying "ADD TO CART." You will then be transferred to our secure CHECKOUT page to either login to your account if you have or place an order without one.
After providing this information: name and shipping details, you need to choose the shipping method (Standard, Express or P.O. box which takes an extra 5 days). Once done, Kindly proceed to payment terms.
You will now need to enter your payment details. After completing payment, you are asked to choose if you're billing address is same as shipping address or use a different one. Once you are ready to complete your order, click "Complete order." You will receive an on-screen order confirmation, as well as a second confirmation via e-mail.
If you have difficulties in the checkout process, please feel free to contact our customer service support via chat or email.
How do I remove items from my shopping cart?
First, click on the "Cart" icon on the upper right corner of the webpage. This will allow you to check all items that are currently in your shopping cart. Once you have identified the item tha you want to remove, click the X icon on the right side next to the price of the item. Once done, choose update cart and you can now continue shopping or complete your order.
What if I need to change my address?
Please email us or have a chat with our Customer Service support team with your changes. Address changes may need additional approval through our verification process. Please note: If an order is already in transit (package has already left our warehouse), we can no longer change the shipping address for you. You need to contact the courier directly for this request.
Do you offer a wholesale service?
At BuyMobile we provide the best small quantity unit pricing available on every item. Our algorithms run daily to determine the lowest cost in stock supplier.
However if you are looking to purchase multiple items there is an efficiency of scale around sourcing and fulfilment that means we may be able to offer better pricing on a larger order.
If you are a business or looking for a bulk purchase and would like a quote, please fill in our wholesale application form with your details. If you are looking to make regular purchases, we offer credit accounts to vetted customers, so please complete this application.
Once received, our wholesale team will come back to you with price, availability, payment and ETA information.
Do you have more questions?
End-to-end payments and financial management in a single solution. Meet the right platform to help realize.


























