

Garmin Venu 3 45mm Advanced GPS Smartwatch
- International stock, 1-2 days fast dispatch.
- Estimated Delivery Time Frame: 5-7 Business days
- One Year Australian Seller Warranty.

Product Overview
- International stock, 1-2 days fast dispatch.
- Estimated Delivery Time Frame: 5-7 Business days.
- One Year Australian Seller Warranty.
The Garmin Venu 3 is more than just a smartwatch-it's your personal wrist coach designed to optimize health, fitness, and daily performance. Featuring a 1.4 bright OLED touchscreen, a lightweight 45mm case with a stainless steel bezel, and an impressive 14-day battery life, this smartwatch delivers detailed insights to help you move, train, and recover effectively.
Monitor your energy levels with Body Battery, get personalized sleep coaching, and track HRV status, stress, Pulse Ox, and hydration. With ECG functionality, nap detection, womens health tracking, and guided meditation, your wellness is always a priority.
Train smarter with 30+ built-in sports apps, animated on-screen workouts, Garmin Coach, and VO2 Max tracking. The Wheelchair Mode tracks pushes and provides adaptive workouts, while audio prompts, workout creation, and interval training enhance your fitness experience. Cycling power support ensures precise performance tracking.
Stay connected with smart notifications, on-wrist texting (Android), music storage, and a built-in speaker and microphone for calls and voice assistant control. The Garmin Connect app allows seamless health and activity tracking. Safety features, including LiveTrack and incident detection, provide peace of mind.
With advanced GPS, jet lag advisor, respiration tracking, and mindfulness features, the Venu 3 is built to support every aspect of your health, fitness, and lifestyle. Know the real you train, recover, and perform with purpose.
Product Specification
| Lens Material | Corning Gorilla Glass 3 |
| Bezel Material | stainless steel |
| Case material | fiber-reinforced polymer |
| Quick Release bands | (22 mm, Industry standard) |
| Strap material | silicone |
| Physical size | 45 x 45 x 12 mm Fits wrists with a circumference of 135-200 mm |
| Weight | 30 g (47 g with included band) |
| Water rating | 5 ATM |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker/microphone | Yes |
| Display Type | AMOLED Optional Always-On Mode |
| Display Size | 1.4" (35.4 mm) diameter |
| Display resolution | 454 x 454 pixels |
| Color display | Yes |
| Large font option | Yes |
| Wheelchair mode | Yes |
| Battery life | Smartwatch mode: Up to 14 days (5 days display always-on) Battery Saver Smartwatch mode: Up to 26 days GPS-Only GNSS mode: Up to 26 hours All-Systems GNSS mode: Up to 20 hours All-Systems GNSS mode with music: Up to 11 hours |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/History | 8 GB |
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | Yes |
| Abnormal heart rate alerts | (high and low) |
| Pulse Ox blood oxygen saturation | Yes |
| Women's health | Yes |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation Monitor | Yes |
| Connectivity | Bluetooth, ANT+, Wi-Fi |
| Music storage | Yes |
| Smartphone compatibility | iPhone, Android |
| LiveTrack | Yes |
| Step counter | Yes |
- Corning Gorilla Glass 3DX
- 1.4 inches Display, 454 x 454 pixels
- Fiber-reinforced polymer Bezel and Silicone Band
- 5 ATM Water resistant
- Up to 14 days battery life
Frequently Asked Questions
How do I place my order?
Once you have finished adding items to your shopping cart, point your cursor to the red button saying "ADD TO CART." You will then be transferred to our secure CHECKOUT page to either login to your account if you have or place an order without one.
After providing this information: name and shipping details, you need to choose the shipping method (Standard, Express or P.O. box which takes an extra 5 days). Once done, Kindly proceed to payment terms.
You will now need to enter your payment details. After completing payment, you are asked to choose if you're billing address is same as shipping address or use a different one. Once you are ready to complete your order, click "Complete order." You will receive an on-screen order confirmation, as well as a second confirmation via e-mail.
If you have difficulties in the checkout process, please feel free to contact our customer service support via chat or email.
How do I remove items from my shopping cart?
First, click on the "Cart" icon on the upper right corner of the webpage. This will allow you to check all items that are currently in your shopping cart. Once you have identified the item tha you want to remove, click the X icon on the right side next to the price of the item. Once done, choose update cart and you can now continue shopping or complete your order.
What if I need to change my address?
Please email us or have a chat with our Customer Service support team with your changes. Address changes may need additional approval through our verification process. Please note: If an order is already in transit (package has already left our warehouse), we can no longer change the shipping address for you. You need to contact the courier directly for this request.
Do you offer a wholesale service?
At BuyMobile we provide the best small quantity unit pricing available on every item. Our algorithms run daily to determine the lowest cost in stock supplier.
However if you are looking to purchase multiple items there is an efficiency of scale around sourcing and fulfilment that means we may be able to offer better pricing on a larger order.
If you are a business or looking for a bulk purchase and would like a quote, please fill in our wholesale application form with your details. If you are looking to make regular purchases, we offer credit accounts to vetted customers, so please complete this application.
Once received, our wholesale team will come back to you with price, availability, payment and ETA information.
Do you have more questions?
End-to-end payments and financial management in a single solution. Meet the right platform to help realize.





























