
Garmin Lily 2 Classic Stylish Smartwatch Cream Gold with Tan Leather Band
- International stock, 1-2 days fast dispatch.
- Estimated Delivery Time Frame: 5-7 Business days
- One Year Australian Seller Warranty.
Product Overview
- International stock, 1-2 days fast dispatch.
- Estimated Delivery Time Frame: 5-7 Business days.
- One Year Australian Seller Warranty.
The Garmin Lily 2 Classic in Cream Gold is the perfect fusion of sporty functionality and elegant design. This small, stylish smartwatch features a sophisticated metal case, two-button design, and a patterned lens that reveals a bright touchscreen display with just a tap or wrist turn.
Designed for active lifestyles, the built-in GPS accurately tracks outdoor activities like walking, running, golf, tennis, and more, without the need for a phone. Stay on top of your health and fitness with 24/7 heart rate monitoring, Body Battery energy tracking, HRV status, and sleep insights with a personalized Sleep Score. Plus, stress tracking, mindful breathing, meditation, and Pulse Ox help you stay balanced throughout the day.
With up to 5 days of battery life, smart notifications, and Garmin Coach training plans, Lily 2 Classic keeps you connected and motivated. The on-screen workouts, dance fitness tracking, and move alerts make it the perfect fitness companion. Women’s health tracking, including menstrual cycle and pregnancy monitoring, ensures personalized wellness support.
Start your day with a customizable morning report, track your hydration, respiration, and intensity minutes, and enjoy safety features like incident detection and live location sharing.
Whether you're working out or dressing up, the Lily 2 Classic (Cream Gold with Tan Leather Band) is your perfect blend of fashion, fitness, and smart functionality.
Product Specification
| Lens Material | Corning Gorilla Glass 3 |
| Bezel Material | anodized aluminum |
| Case material | anodized aluminum |
| Quick Release bands | Yes |
| Strap material | leather, nylon |
| Physical size | 35.4 x 35.4 x 10.1 mm Fits wrists with a circumference of 110-175 mm |
| Weight | fabric: 20.6 g leather: 21.4 g |
| Display Size | 1.00” x 0.84” (25.4 mm x 21.3 mm) |
| Display resolution | 240 x 201 pixels |
| Color display | (16 level grayscale) |
| Battery life | Up to 5 days See Details |
| Charging method | Garmin proprietary clip charger |
| Memory/History | 7 timed activities; 14 days of activity tracking data |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 5 days |
| Display type | Liquid Crystal |
| Touchscreen | Yes |
| Water rating | Swim, 5 ATM |
| Sleep score and insights | Yes |
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | Yes |
| Daily resting heart rate | Yes |
| Abnormal heart rate alerts | (high and low) |
| Respiration rate (24x7) | Yes |
| Pulse Ox blood oxygen saturation | (spot-check and optionally in sleep) |
| Women's health | Yes |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation Monitor | Yes |
| Connectivity | Bluetooth |
| Smartphone compatibility | iPhone, Android |
| Step counter | Yes |
- Cream Gold with Tan Leather Band
- Corning Gorilla Glass 3
- Swim, 5 ATM
- anodized aluminum bezel with leather, nylon band
- Up to 5 days battery life
Frequently Asked Questions
How do I place my order?
Once you have finished adding items to your shopping cart, point your cursor to the red button saying "ADD TO CART." You will then be transferred to our secure CHECKOUT page to either login to your account if you have or place an order without one.
After providing this information: name and shipping details, you need to choose the shipping method (Standard, Express or P.O. box which takes an extra 5 days). Once done, Kindly proceed to payment terms.
You will now need to enter your payment details. After completing payment, you are asked to choose if you're billing address is same as shipping address or use a different one. Once you are ready to complete your order, click "Complete order." You will receive an on-screen order confirmation, as well as a second confirmation via e-mail.
If you have difficulties in the checkout process, please feel free to contact our customer service support via chat or email.
How do I remove items from my shopping cart?
First, click on the "Cart" icon on the upper right corner of the webpage. This will allow you to check all items that are currently in your shopping cart. Once you have identified the item tha you want to remove, click the X icon on the right side next to the price of the item. Once done, choose update cart and you can now continue shopping or complete your order.
What if I need to change my address?
Please email us or have a chat with our Customer Service support team with your changes. Address changes may need additional approval through our verification process. Please note: If an order is already in transit (package has already left our warehouse), we can no longer change the shipping address for you. You need to contact the courier directly for this request.
Do you offer a wholesale service?
At BuyMobile we provide the best small quantity unit pricing available on every item. Our algorithms run daily to determine the lowest cost in stock supplier.
However if you are looking to purchase multiple items there is an efficiency of scale around sourcing and fulfilment that means we may be able to offer better pricing on a larger order.
If you are a business or looking for a bulk purchase and would like a quote, please fill in our wholesale application form with your details. If you are looking to make regular purchases, we offer credit accounts to vetted customers, so please complete this application.
Once received, our wholesale team will come back to you with price, availability, payment and ETA information.
Do you have more questions?
End-to-end payments and financial management in a single solution. Meet the right platform to help realize.





























