



Insta360 Mic Air (1TX+1RX)
- International stock, 1-2 days fast dispatch.
- Estimated Delivery Time Frame: 5-7 Business days
- One Year Australian Seller Warranty.

Product Overview
- International stock, 1-2 days fast dispatch.
- Estimated Delivery Time Frame: 5-7 Business days
- One Year Australian Seller Warranty.
The Insta360 Mic Air (1TX + 1RX) is a lightweight and portable wireless microphone system designed for creators who need professional-grade sound on the go. The compact transmitter features a built-in omnidirectional mic and works seamlessly with the plug-and-play USB-C receiver. With stable 2.4 GHz wireless transmission and long-range capability, you can move freely while maintaining clear, reliable audio. Perfect for interviews, content creation, vlogging, and live streaming, the Mic Air offers low latency performance and up to 10 hours of extended battery backup. Easy setup, versatile compatibility, and a clean minimalist design make it a highly practical choice for enhancing your audio quality in any environment.
Product Specification
| Transmitter (TX) | |
|---|---|
| Dimensions | 26.91mm (1.3 inches), Height 11.61mm (1.64 inches) |
| Weight | 7.9g (3.702) |
| Power Consumption | 45–51 mA |
| Standby Power Consumption | 45.5mwW |
| Wireless Frequency Range | 2.4 GHz to 2.48 GHz |
| Equivalent Radiated Power (EIRP) | 10 dBm |
| Wireless Transmission Range | Up to 250 m / 820 ft (open, unobstructed) |
| Frequency Response Range | 20 Hz – 20 kHz |
| Sampling Rate & Bit Depth | 48 kHz / 24 bit |
| Battery Specifications | 3.8V/97mAh/0.37538Wh |
| Charging Temperature Range | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Operating Temperature Range | –20°C to 45°C (–4°F to 113°F) |
| Receiver (RX) | |
| Power Consumption | 45.5 mW |
| Standby Power Consumption | 38.5 uW |
| Wireless Frequency Range | 2.4 GHz to 2.48 GHz |
| Equivalent Radiated Power (EIRP) | 10 dBm |
| Wireless Transmission Range | Up to 250 m / 820 ft (open, unobstructed) |
| Frequency Response Range | 20 Hz – 20 kHz |
| Sampling Rate & Bit Depth | 48 kHz / 24 bit |
| Battery Specifications | 3.8V/97mAh/0.37538Wh |
| Charging Temperature Range | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Operating Temperature Range | –20°C to 45°C (–4°F to 113°F) |
- Wireless microphone system (1xTX Transmitter + 1xRX Receiver)
- Professional omnidirectional mic with 48 kHz / 24-bit audio
- 2.4 GHz digital wireless with up to 250 m transmission range
- Low latency performance with stable, clear sound
- Built-in rechargeable TX battery with 13 hrs runtime (with charging case)
- Compatible with USB-C devices (smartphones, tablets, laptops, cameras)
- Compact and lightweight clip-on design
Frequently Asked Questions
How do I place my order?
Once you have finished adding items to your shopping cart, point your cursor to the red button saying "ADD TO CART." You will then be transferred to our secure CHECKOUT page to either login to your account if you have or place an order without one.
After providing this information: name and shipping details, you need to choose the shipping method (Standard, Express or P.O. box which takes an extra 5 days). Once done, Kindly proceed to payment terms.
You will now need to enter your payment details. After completing payment, you are asked to choose if you're billing address is same as shipping address or use a different one. Once you are ready to complete your order, click "Complete order." You will receive an on-screen order confirmation, as well as a second confirmation via e-mail.
If you have difficulties in the checkout process, please feel free to contact our customer service support via chat or email.
How do I remove items from my shopping cart?
First, click on the "Cart" icon on the upper right corner of the webpage. This will allow you to check all items that are currently in your shopping cart. Once you have identified the item tha you want to remove, click the X icon on the right side next to the price of the item. Once done, choose update cart and you can now continue shopping or complete your order.
What if I need to change my address?
Please email us or have a chat with our Customer Service support team with your changes. Address changes may need additional approval through our verification process. Please note: If an order is already in transit (package has already left our warehouse), we can no longer change the shipping address for you. You need to contact the courier directly for this request.
Do you offer a wholesale service?
At BuyMobile we provide the best small quantity unit pricing available on every item. Our algorithms run daily to determine the lowest cost in stock supplier.
However if you are looking to purchase multiple items there is an efficiency of scale around sourcing and fulfilment that means we may be able to offer better pricing on a larger order.
If you are a business or looking for a bulk purchase and would like a quote, please fill in our wholesale application form with your details. If you are looking to make regular purchases, we offer credit accounts to vetted customers, so please complete this application.
Once received, our wholesale team will come back to you with price, availability, payment and ETA information.
Do you have more questions?
End-to-end payments and financial management in a single solution. Meet the right platform to help realize.


























