











Garmin Forerunner 265 GPS Running Smartwatch
- International stock, 1-2 days fast dispatch.
- Estimated Delivery Time Frame: 5-7 Business days
- One Year Australian Seller Warranty.

Product Overview
- International stock, 1-2 days fast dispatch.
- Estimated Delivery Time Frame: 5-7 Business days.
- One Year Australian Seller Warranty.
Garmin Forerunner 265 – Train Smarter, Race Stronger
Elevate your running with the Forerunner 265, featuring a 1.3 inches AMOLED display and a sleek, lightweight design. With up to 13 days of battery life in smartwatch mode and 20 hours in GPS mode, you can train longer without interruptions.
Start your day with Morning Report, offering insights on sleep, HRV status, and training readiness. Prepare for your next race with the Race Widget, personalized daily suggested workouts, and Garmin Coach’s free adaptive training plans.
Wrist-based Running Power and advanced training metrics like VO2 Max, Training Status, and Acute Load help optimize performance. Track over 30+ built-in sports, including triathlon, open-water swimming, and strength training.
The PacePro feature provides GPS-based pace guidance, while multi-band GPS with SatIQ technology ensures accurate tracking. Performance Condition and Training Effect offer real-time feedback on your endurance and speed.
Stay motivated with offline music storage, supporting Spotify, Amazon Music, Deezer, and YouTube Music (subscription required).
Monitor health with stress tracking, Body Battery, sleep score, Pulse Ox, and women’s health tracking.
For safety, LiveTrack and incident detection keep loved ones informed.
With smart notifications, a built-in GNSS, and cross-training workouts, the Forerunner 265 is your ultimate running companion—designed to help you train smarter and race stronger.
Product Specification
| Lens Material | Corning Gorilla Glass 3 |
| Bezel Material | fiber-reinforced polymer |
| Quick Release bands | (22 mm, Industry standard) |
| Strap material | silicone |
| Physical size | 46.1 x 46.1 x 12.9 (mm) Fits wrists with a circumference of 135-205 mm |
| Touchscreen | Yes |
| Color display | Yes |
| Display Size | 1.3" (32.5 mm) diameter |
| Display resolution | 416 x 416 pixels |
| Display Type | AMOLED Optional Always-On Mode |
| Weight | 47 g |
| Water rating | 5 ATM |
| Battery life | Smartwatch mode: Up to 13 days GPS-Only GNSS mode: Up to 20 hours SatIQ (AutoSelect) GNSS mode: Up to 16 hours All-Systems GNSS mode + Multi-Band: Up to 14 hours GPS-Only GNSS mode with music: Up to 7 hours SatIQ (AutoSelect) GNSS mode with music: Up to 6.5 hours All-Systems GNSS mode + Multi-Band with music: Up to 6 hours Battery life will vary depending upon usage and selected performance mode. |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/History | 8 GB |
| Wrist-Based Heart Rate (Constant, Every Second) | Yes |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate (24X7) | Yes |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | (spot-check, and optional all-day acclimation and in sleep) |
| Women Health | yes (in Garmin Connect and optional Connect IQ widget) |
| Connectivity | Bluetooth, ANT+Wifi |
| Music Storage | Yes |
| Smartphone Compatibility | iPhone, Android |
| Step Counter | Yes |
- Wrist-Based Heart Rate
- 1.3" (32.5 mm) Display with 416 x 416 pixels
- Fibre-reinforced polymer Bezel with Silicone Band
- Up to 13 Days Battery Life
Frequently Asked Questions
How do I place my order?
Once you have finished adding items to your shopping cart, point your cursor to the red button saying "ADD TO CART." You will then be transferred to our secure CHECKOUT page to either login to your account if you have or place an order without one.
After providing this information: name and shipping details, you need to choose the shipping method (Standard, Express or P.O. box which takes an extra 5 days). Once done, Kindly proceed to payment terms.
You will now need to enter your payment details. After completing payment, you are asked to choose if you're billing address is same as shipping address or use a different one. Once you are ready to complete your order, click "Complete order." You will receive an on-screen order confirmation, as well as a second confirmation via e-mail.
If you have difficulties in the checkout process, please feel free to contact our customer service support via chat or email.
How do I remove items from my shopping cart?
First, click on the "Cart" icon on the upper right corner of the webpage. This will allow you to check all items that are currently in your shopping cart. Once you have identified the item tha you want to remove, click the X icon on the right side next to the price of the item. Once done, choose update cart and you can now continue shopping or complete your order.
What if I need to change my address?
Please email us or have a chat with our Customer Service support team with your changes. Address changes may need additional approval through our verification process. Please note: If an order is already in transit (package has already left our warehouse), we can no longer change the shipping address for you. You need to contact the courier directly for this request.
Do you offer a wholesale service?
At BuyMobile we provide the best small quantity unit pricing available on every item. Our algorithms run daily to determine the lowest cost in stock supplier.
However if you are looking to purchase multiple items there is an efficiency of scale around sourcing and fulfilment that means we may be able to offer better pricing on a larger order.
If you are a business or looking for a bulk purchase and would like a quote, please fill in our wholesale application form with your details. If you are looking to make regular purchases, we offer credit accounts to vetted customers, so please complete this application.
Once received, our wholesale team will come back to you with price, availability, payment and ETA information.
Do you have more questions?
End-to-end payments and financial management in a single solution. Meet the right platform to help realize.


























