





Garmin Forerunner 165 GPS Running Smartwatch
- International stock, 1-2 days fast dispatch.
- Estimated Delivery Time Frame: 5-7 Business days
- One Year Australian Seller Warranty.

Product Overview
- International stock, 1-2 days fast dispatch.
- Estimated Delivery Time Frame: 5-7 Business days.
- One Year Australian Seller Warranty.
Garmin Forerunner 165 – Run Smarter, Train Stronger
The Garmin Forerunner 165 is the ultimate GPS running smartwatch, designed to elevate your training with personalized adaptive plans, race predictions, and real-time performance insights. Featuring a 1.2” AMOLED display, touchscreen and buttons, and a lightweight, sweat-ready design, it ensures a seamless experience.
Track your pace, distance, heart rate, and wrist-based running power to fine-tune your efforts. With built-in GPS, GNSS, and track running mode, you’ll get precise location and lap distances. VO2 Max, training effect, and intensity minutes help gauge fitness levels and progress, while PacePro offers GPS-based race strategy guidance.
Improve performance with daily suggested workouts, Garmin Coach, and race-adaptive training. Stay informed with morning reports, HRV status, recovery time, stress tracking, and sleep monitoring, including nap detection, sleep score, and Body Battery energy tracking. Women’s health tracking supports menstrual cycle and pregnancy insights.
Explore 25+ built-in sports apps, including cycling, swimming, HIIT, yoga, and strength training. Cross-training workouts are available via the Garmin Connect app, where you can also create and sync courses. LiveTrack and incident detection ensure safety.
Stay connected with smart notifications, music controls, audio prompts, and the Connect IQ Store for customization. With up to 11 days of battery life in smartwatch mode and 19 hours in GPS mode, the Forerunner 165 is built to keep up with every run, race, and recovery.
Product Specification
| Lens Material | chemically strengthened glass |
| Bezel Material | fiber-reinforced polymer |
| Quick Release Bands | yes (20 mm, Industry standard) |
| Strap Material | Silicone |
| Physical Size | 43 x 43 x 11.6 mm Fits wrists with a circumference of 126-203 mm |
| Colour Display | Yes |
| Display Size | 1.2" (30.4 mm) diameter |
| Display Resolution | 390 x 390 pixels |
| Display Type | AMOLED (optional always-on mode) |
| Weight | 39 g |
| Battery Life | Smartwatch mode: Up to 11 days Battery Saver Smartwatch mode: Up to 20 days GPS-Only GNSS mode: Up to 19 hours All-Systems GNSS mode: Up to 17 hours |
| Water Rating | 5 ATM |
| Memory/History | 4 GB |
| Wrist-Based Heart Rate (Constant, Every Second) | Yes |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate (24X7) | Yes |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | Yes |
| Women Health | yes (in Garmin Connect and optional Connect IQ widget) |
| Connectivity | Bluetooth, ANT+ |
| Controls smartphone music | Yes |
| Smartphone Compatibility | iPhone, Android |
| Step Counter | Yes |
- Wrist-Based Heart Rate
- 1.2" (30.4 mm) Display with 390 x 390 pixels
- Fibre-reinforced polymer Bezel with Silicone Band
- Up to 11 Days Battery Life
Frequently Asked Questions
How do I place my order?
Once you have finished adding items to your shopping cart, point your cursor to the red button saying "ADD TO CART." You will then be transferred to our secure CHECKOUT page to either login to your account if you have or place an order without one.
After providing this information: name and shipping details, you need to choose the shipping method (Standard, Express or P.O. box which takes an extra 5 days). Once done, Kindly proceed to payment terms.
You will now need to enter your payment details. After completing payment, you are asked to choose if you're billing address is same as shipping address or use a different one. Once you are ready to complete your order, click "Complete order." You will receive an on-screen order confirmation, as well as a second confirmation via e-mail.
If you have difficulties in the checkout process, please feel free to contact our customer service support via chat or email.
How do I remove items from my shopping cart?
First, click on the "Cart" icon on the upper right corner of the webpage. This will allow you to check all items that are currently in your shopping cart. Once you have identified the item tha you want to remove, click the X icon on the right side next to the price of the item. Once done, choose update cart and you can now continue shopping or complete your order.
What if I need to change my address?
Please email us or have a chat with our Customer Service support team with your changes. Address changes may need additional approval through our verification process. Please note: If an order is already in transit (package has already left our warehouse), we can no longer change the shipping address for you. You need to contact the courier directly for this request.
Do you offer a wholesale service?
At BuyMobile we provide the best small quantity unit pricing available on every item. Our algorithms run daily to determine the lowest cost in stock supplier.
However if you are looking to purchase multiple items there is an efficiency of scale around sourcing and fulfilment that means we may be able to offer better pricing on a larger order.
If you are a business or looking for a bulk purchase and would like a quote, please fill in our wholesale application form with your details. If you are looking to make regular purchases, we offer credit accounts to vetted customers, so please complete this application.
Once received, our wholesale team will come back to you with price, availability, payment and ETA information.
Do you have more questions?
End-to-end payments and financial management in a single solution. Meet the right platform to help realize.


























