
Garmin Instinct 3 (AMOLED Tactical Edition GPS Smartwatch 50mm) - Black
- International stock, 1-2 days fast dispatch.
- Estimated Delivery Time Frame: 5-7 Business days
- One Year Australian Seller Warranty.

Product Overview
- International stock, 1-2 days fast dispatch.
- Estimated Delivery Time Frame: 5-7 Business days
- One Year Australian Seller Warranty.
Meet the Garmin Instinct 3 (AMOLED Tactical Edition, 50 mm, Black) – a mission-focused rugged smartwatch built to MIL-STD-810 standards. It features a 1.3-inch always-on AMOLED display under chemically-strengthened glass, plus a robust fiber-reinforced polymer case with metal-reinforced bezel for extra toughness.
Navigate any environment using multi-band GPS with SatIQ, a 3-axis compass, barometric altimeter, and built-in LED flashlight offering variable brightness, strobe, and night-vision modes. Tactical features include stealth mode, jumpmaster, waypoint projection, dual-position GPS formats, kill switch, and Applied Ballistics solver support.
Health and activity tracking is comprehensive: wrist-based heart rate, PulseOx, advanced sleep, Body Battery, HRV, stress, hydration, and over 100 sports profiles. Stay connected with Garmin Pay, smart notifications, incident detection/assistance, Connect IQ, and more.
Product Specification
| Lens Material | Chemically-strengthened glass (AMOLED) |
| Bezel Material | Fiber-reinforced polymer with aluminum reinforcement |
| Case Material | Fiber-reinforced polymer |
| QuickFit™ Watch Band Compatible | Yes (26 mm silicone) |
| Strap Material | Silicone |
| Case Size / Dimensions | 50 × 50 × 14.4 mm |
| Weight | 59 g |
| Display Size | 1.3-inch (33 mm) AMOLED, 416 × 416 pixels |
| Display Type | Vibrant color AMOLED (always-on) |
| Battery Life – Smartwatch | Up to 24 days (9 days always-on) |
| Battery Saver Watch Mode | Up to 30 days |
| GPS Only | Up to 40 h |
| All Satellite Systems | Up to 32 h |
| All Satellite + Multi-Band | Up to 30 h |
| Max Battery GPS | Up to 86 h |
| Expedition GPS | Up to 20 days |
| Water Rating | 10 ATM (100 m) |
| Navigation Sensors | Multi-band GPS SatIQ, 3-axis compass, barometric altimeter, thermometer, gyroscope, accelerometer, ambient light sensor |
| Wrist-based Heart Rate / Pulse Ox | Yes |
| Advanced Health Metrics | Sleep, Body Battery, VO2 max, stress, HRV, hydration tracking |
| Tactical Features | Stealth, Night Vision, Jumpmaster, Waypoint projection, Dual-position GPS, Kill switch, Applied Ballistics solver |
| Flashlight | Built-in LED (variable, strobe, NVG modes) |
| Connectivity | Bluetooth, ANT+ |
| Payment | Garmin Pay |
| Safety/Assistance | Incident Detection, Assistance |
| Smartphone Compatibility | iOS, Android |
| Memory/History | 4 GB |
- 1.3-inch AMOLED display, always-on
- Multi-band SatIQ GPS & advanced navigation sensors
- Built-in LED flashlight
- 10 ATM water resistance
- Up to 24 days battery life (smartwatch); GPS up to 86 h
- Comprehensive health & wellness tracking
- 4 GB storage, Connect IQ compatible
Frequently Asked Questions
How do I place my order?
Once you have finished adding items to your shopping cart, point your cursor to the red button saying "ADD TO CART." You will then be transferred to our secure CHECKOUT page to either login to your account if you have or place an order without one.
After providing this information: name and shipping details, you need to choose the shipping method (Standard, Express or P.O. box which takes an extra 5 days). Once done, Kindly proceed to payment terms.
You will now need to enter your payment details. After completing payment, you are asked to choose if you're billing address is same as shipping address or use a different one. Once you are ready to complete your order, click "Complete order." You will receive an on-screen order confirmation, as well as a second confirmation via e-mail.
If you have difficulties in the checkout process, please feel free to contact our customer service support via chat or email.
How do I remove items from my shopping cart?
First, click on the "Cart" icon on the upper right corner of the webpage. This will allow you to check all items that are currently in your shopping cart. Once you have identified the item tha you want to remove, click the X icon on the right side next to the price of the item. Once done, choose update cart and you can now continue shopping or complete your order.
What if I need to change my address?
Please email us or have a chat with our Customer Service support team with your changes. Address changes may need additional approval through our verification process. Please note: If an order is already in transit (package has already left our warehouse), we can no longer change the shipping address for you. You need to contact the courier directly for this request.
Do you offer a wholesale service?
At BuyMobile we provide the best small quantity unit pricing available on every item. Our algorithms run daily to determine the lowest cost in stock supplier.
However if you are looking to purchase multiple items there is an efficiency of scale around sourcing and fulfilment that means we may be able to offer better pricing on a larger order.
If you are a business or looking for a bulk purchase and would like a quote, please fill in our wholesale application form with your details. If you are looking to make regular purchases, we offer credit accounts to vetted customers, so please complete this application.
Once received, our wholesale team will come back to you with price, availability, payment and ETA information.
Do you have more questions?
End-to-end payments and financial management in a single solution. Meet the right platform to help realize.





























