



















Garmin Vivoactive 6 (GPS Fitness Smartwatch)
- International stock, 1-2 days fast dispatch.
- Estimated Delivery Time Frame: 5-7 Business days
- One Year Australian Seller Warranty.

Product Overview
- International stock, 1-2 days fast dispatch.
- Estimated Delivery Time Frame: 5-7 Business days
- One Year Australian Seller Warranty.
Elevate your fitness journey with the Garmin Vivoactive 6, a versatile GPS smartwatch designed to keep up with your active lifestyle. Featuring a vibrant 1.2-inch AMOLED touchscreen protected by Corning Gorilla Glass 3, it offers crisp visuals and an always-on display option for convenience. With over preloaded sports modes, including new additions like trail running and HIIT, plus daily suggested workouts, it's your personal coach on your wrist.
Beyond workouts, the Vivoactive 6 provides comprehensive health monitoring tools such as Body Battery energy tracking, Pulse Ox blood oxygen saturation, HRV status, and a Sleep Coach to optimize your rest. The smart wake alarm gently rouses you during light sleep stages, ensuring a refreshed start to your day.
Stay connected with smart notifications, Garmin Pay for contactless payments, and music storage compatible with Spotify, Amazon Music, and Deezer. With up to 11 days of battery life in smartwatch mode and a lightweight design, the Vivoactive 6 seamlessly integrates into your daily routine.
Product Specification
| Lens Material | Corning Gorilla Glass 3 |
| Bezel Material | Anodized aluminum |
| Quick Release Bands | Yes (20 mm, industry standard) |
| Strap Material | Silicone |
| Physical Size | 42.2 x 42.2 x 10.9 mm; Fits wrists with a circumference of 125-190 mm |
| Touchscreen | Yes |
| Color Display | Yes |
| Display Size | 1.2-inch (30.4 mm) diameter |
| Display Resolution | 390 x 390 pixels |
| Display Type | AMOLED (optional always-on mode) |
| Weight | 36 g (with included band) |
| Water Rating | 5 ATM |
| Battery Life | Smartwatch mode: Up to 11 days (5 days with always-on display) GPS-Only GNSS mode: Up to 21 hours All-Systems GNSS mode: Up to 17 hours All-Systems GNSS mode with music: Up to 8 hours Battery Saver Smartwatch mode: Up to 21 days |
| Charging Method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/History | 8 GB |
| Wrist-based Heart Rate (constant, every second) | Yes |
| Daily Resting Heart Rate | Yes |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate (24/7) | Yes |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | Yes (spot-check, all-day, and in sleep) |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi, ANT+ |
| Smartphone Compatibility | iPhone, Android |
| Step Counter | Yes |
- 1.2-inch AMOLED Optional Always-On
- Corning Gorilla Glass 3
- Swim, 5 ATM
- Up to 11 days battery life
Frequently Asked Questions
How do I place my order?
Once you have finished adding items to your shopping cart, point your cursor to the red button saying "ADD TO CART." You will then be transferred to our secure CHECKOUT page to either login to your account if you have or place an order without one.
After providing this information: name and shipping details, you need to choose the shipping method (Standard, Express or P.O. box which takes an extra 5 days). Once done, Kindly proceed to payment terms.
You will now need to enter your payment details. After completing payment, you are asked to choose if you're billing address is same as shipping address or use a different one. Once you are ready to complete your order, click "Complete order." You will receive an on-screen order confirmation, as well as a second confirmation via e-mail.
If you have difficulties in the checkout process, please feel free to contact our customer service support via chat or email.
How do I remove items from my shopping cart?
First, click on the "Cart" icon on the upper right corner of the webpage. This will allow you to check all items that are currently in your shopping cart. Once you have identified the item tha you want to remove, click the X icon on the right side next to the price of the item. Once done, choose update cart and you can now continue shopping or complete your order.
What if I need to change my address?
Please email us or have a chat with our Customer Service support team with your changes. Address changes may need additional approval through our verification process. Please note: If an order is already in transit (package has already left our warehouse), we can no longer change the shipping address for you. You need to contact the courier directly for this request.
Do you offer a wholesale service?
At BuyMobile we provide the best small quantity unit pricing available on every item. Our algorithms run daily to determine the lowest cost in stock supplier.
However if you are looking to purchase multiple items there is an efficiency of scale around sourcing and fulfilment that means we may be able to offer better pricing on a larger order.
If you are a business or looking for a bulk purchase and would like a quote, please fill in our wholesale application form with your details. If you are looking to make regular purchases, we offer credit accounts to vetted customers, so please complete this application.
Once received, our wholesale team will come back to you with price, availability, payment and ETA information.
Do you have more questions?
End-to-end payments and financial management in a single solution. Meet the right platform to help realize.


























